Aktualności


Fachowe porady, ciekawe wdrożenia oraz newsy z życia firmy

Efektywne i tanie monitorowanie realizacji produkcji oraz wydajności na maszynach CNC

Zagadnienie monitorowania realizacji produkcji, w tym monitorowania maszyn w kontekście OEE poruszaliśmy już kilkukrotnie.

Dziś skupimy się bardzo wąskim obszarze produkcji i grupie maszyn – czyli na monitorowaniu produkcji na obrabiarkach CNC (Computerized Numerical Control).
Zagadnienie z jednej strony proste - bo większość systemów monitoruje aktywny czas pracy maszyny - zazwyczaj wrzeciona. Z drugiej zaś  - pełne uchwycenie wszystkich istotnych aspektów procesowych, zdarzeń i rzetelne wykazanie wskaźników (i przyczyn strat) wymaga zarówno wiedzy o maszynie, sposobie jej pracy, jak też odpowiednim systemie informatycznym do realizacji zadań jej monitorowania.

Kokpit managerski maszyn CNC OEE

Artykuł kierowany jest dla specjalistów zarządzających produkcją: Mistrzów, Kierowników i Dyrektorów, którzy rozumieją potrzebę (a w naszej opinii konieczność) monitorowania produkcji w celu efektywnego zarządzania.

Pracę każdego zaawansowanego urządzenia tak i maszyny CNC możemy kontrolować albo cyfrowo komunikując się bezpośrednio sterownikiem PLC, albo korzystając z dostępnych sygnałów I/O na maszynie i kart akwizycji danych MDC.

Pierwszy z mechanizmów (należy o nim wspomnieć w dobie wszechobecnej cyfryzacji) to pobranie danych ze sterownika PLC (bezpośrednio albo pośrednio) jest relatywnie prosty do wdrożenia oraz uruchomienia kupując taki system bezpośrednio od dostawcy urządzania – wraz z instalacją i konfiguracją. Jeśli jest taka możliwość – to rekomendujemy taki właśnie sposób działań w zakresie monitorowania maszyn CNC. Pamiętać należy, iż zazwyczaj taki system jest zamknięty – a jego konfiguracja czy integracja z systemami zewnętrznymi – ściśle określona. Co więcej - są to systemy monitorujące pracę maszyny - a nie systemy realizacji produkcji. Rozwiązania do tanich nie należą, szczególnie, gdy chcemy dokupić je jako dodatkowe. Problemem w tym rozwiązaniu jest również fakt różnego sterowania różnych maszyn znajdujących się na hali.

Drugi z mechanizmów polega na monitorowaniu dostępnych sygnałów I/O pracy maszyny CNC (lub wystawianych dodatkowo na określonych wyjściach sterownika za pomocą dodatkowego G-kodu w programie sterującym). Poniżej przedstawiamy przykładowe, zrealizowane przez nas wdrożenie systemu GOLEM MES OEE (w szczegółach odsyłamy do innych naszych artykułów) oraz zrealizowane wymagania i korzyści biznesowe monitorowania produkcji.

Przyjmijmy, że maszyna pracuje w półautomacie: za całkowitą wydajność procesu produkcyjnego odpowiada zarówno szybkość realizacji procesów obróbczych maszyny CNC (które możemy przyspieszać lub zwalniać programowo) jak i skuteczne działanie Operatora (oraz procesów pomocniczych: UR, logistyki etc.).

Realizowane przez nas wdrożenie systemu GOLEM MES OEE do monitorowania produkcji CNC umożliwia:

Inspektor cyklu maszyny CNC

 • pomiar i monitorowanie czasu efektywnej pracy maszyny CNC;
 • pomiar i monitorowanie czasu oczekiwania na podjęcie działań Operatora (zakończenie cyklu maszynowego i oczekiwanie na przezbrojenia);
 • pomiar i monitorowanie czasu wymiany komponentu/czyszczenia maszyny etc. realizowanego przez Operatora;

Histogram pracy maszyny

 • pomiar czasów przygotowawczo-zakończeniowych takich jak przezbrojenie maszyny czy ustawienie procesu;
 • zliczanie ilości wyrobów dobrych wraz z histogramem wydajności;

Histogram wydajności CNC

 • monitorowanie, czy maszyna pracuje pod obciążeniem czy też na biegu jałowym;
 • automatycznie monitorowanie innych zdarzeń wpływających na efektywność, pobranych w formie sygnałów/zdarzeń bezpośrednio z maszyny;
 • automatyczny pomiar live wskaźnika OEE;

OEE

 • możliwość raportowania powstających w procesie braków wraz z podaniem ich przyczyn (kategorie braków);
 • możliwość raportowania przyczyny awarii maszyny wraz z podaniem ich powodu;
 • możliwość raportowania przyczyn postoju maszyny (niezwiązanych bezpośrednio z jej pracą i dostępnością);
 • możliwość raportowania bezpośrednio przy maszynie zmierzonych parametrów jakościowych;
 • system zarówno monitorowania efektywności pracy maszyny jaki system realizacji produkcji;
 • zarządzać zleceniami i postępami realizacji produkcji z poziomu systemu MS Excel lub ERP – Integratory firmy ABIT do systemów MES: Excel2GOLEM i ERP2GOLEM.

Zapraszamy zainteresowanych Klientów monitorowaniem maszyn CNC do bezpośredniego kontaktu.

Realizujemy wdrożenia pilotażowe monitorowania produkcji CNC: udostępniamy sprzęt, licencje, uruchamiamy system, szkolimy i doradzamy.
Realizujemy wdrożenia testowe - dla 1-2 maszyn.
Realizujemy audity, analizy procesowe i rekomendacje pod wdrożenie systemów zarządzania, realizacji i monitorowania produkcji.
Prowadzimy wdrożenia systemu GOLEM MES OEE i jego integracji z systemami zarządzania produkcją i ERP.

Hasła kluczowe: Monitorowanie maszyn CNC, GOLEM MES OEE, Realizacja produkcji, OEE, MS Excel, Integracja, Planowanie produkcji, ShopFloor, Monitorowanie produkcji, Efektywność produkcji, Monitorowanie mierzenie strat 

optymalizacja, informatyka, consulting, zarządzanie produkcją, GOLEM ERP Integrator


Dane kontaktowe

ABIT Artur Białek
ul. Roty Grudziądzkiej 5 lok. 35
86-300 Grudziądz 

NIP: 8762119867
Regon: 341567027

Zapraszamy do oddziału w Bydgoszczy

Dane kontaktowe


Ta witryna korzysta z plików cookies. Więcej informacji w Polityka cookies

© 2018 ABIT - Artur Białek, All rights reserved. Projekt i realizacja: Studio 113