Aktualności


Fachowe porady, ciekawe wdrożenia oraz newsy z życia firmy

Doradztwo i consulting informatyczny - Czy naprawdę ich potrzebuję?

  W ciągłym dopracowaniu i aktualizacji :-)

Najprostszym formą odpowiedzi na postawione pytanie: "dlaczego i do czego" potrzebujesz consultingu informatycznego w Twoim biznesie będzie przytoczenie "na wesoło" kilku prawdziwych (albo opartych na prawdziwych faktach i nieznacznie poprawionych redakcyjnie) case study.
Ponadto zapraszamy do zapoznania się z serią naszych artykułów dotyczących consultingu, np: 3 czynniki sukcesu projektów informatyzacji, 3 czynniki porażek projektów...


Telefon od potencjalnego Klienta (skrót rozmowy)
Klient: "jesteśmy firmą produkcyjną XYZ, poszukujemy określonych rozwiązań IT [...] wpierających naszą działalność."
ABIT:
Potrzebujecie w takim razie:

  1. Jasno nakreślić kierunki działań - a najlepiej strategię IT;
  2. Zmapować i zoptymalizować procesy;
  3. Zdefiniować wymagania funkcjonalno-procesowe od systemów;
  4. Wybrać rozwiązania IT;
  5. Przeprowadzić proces wdrożenia systemów w organizacji wraz z wyeliminowaniem "silosów informacyjnych";
  6. Przekazać systemy do eksploatacji;
  7. Rozwijać rozwiązania zgodnie z potrzebami rozwoju organizacji.

Klient (treść oryginalna): "Nic nowego Pan mi nie powiedziałeś, my wiemy co, ale od dłuższego już czasu nie wiemy jak i liczymy, że nam to ktoś wyjaśni i poprowadzi to przedsięwzięcie z nami"
ABIT: My wiemy "co" i wiemy "jak" - po to potrzebuje Pan wsparcia i doradztwa.


 

W trakcie rozmowy handlowej przy omówieniu koncepcji potrzeb i ram projektu usłyszałem od reprezentanta Klienta z branży obrotu produktami leczniczymi: "mamy własny pomysł na sukces projektu wdrożenia systemu ERP i WMS".
A więc: Zebrano wymagania procesowe i część funkcjonalnych z obszarów i procesów, które "posiadają silnego lidera" lub są swoistą "wyspą informacyjną" - dobrze udokumentowaną. Dalej - cześć kadry posiadała doświadczenie w eksploatacji systemów ERP i WMS - co powinno być wystarczające do stworzenia oficjalnego zapytania ofertowego (tryb Zamówień Publicznych) i wyłonienia wykonawcy. Do naszej współpracy na tym etapie nie doszło, gdyż Klient czuł, że wszystko wie w zakresie merytoryki projektu.
Jaki był efekt?
Zapytanie Ofertowe nie zawierało istotnych, wymaganych przy takich projektach elementów, zaś sam opis wymagań spełniał praktycznie "każdy system". W następstwie tego spłynęło kilkadziesiąt ofert zgodnych z wymaganiami formalnymi. Po 4 tygodniach przepychanek - przetarg unieważniono.
Ogłoszono nowy przetarg, gdzie doprecyzowano wiele aspektów. Jednak w dalszym ciągu składane oferty mimo, iż spełniały wymagania formalne  - po głębszej analizie oczekiwano czegoś innego. Po kilku tygodniach drugi przetarg unieważniono. Tym sposobem Klient stracił 4 miesiące.
Projekt wrócił do punktu wyjścia: Klient skorzystał ze wsparcia zewnętrznego consultingu przy definiowaniu wymagań od systemów IT, stworzeniu zapytania ofertowego oraz wyłonienia systemu oraz dostawcy stwierdzając:
"Wydawało nam się, że wszystko wiemy o systemach informatycznych, gdyż wielu z nas na nich pracowało. Im dalej wchodziliśmy w szczegóły, tym bardziej okazywało się, iż nie wiemy praktycznie nic. Straciliśmy zarówno czas jak i utraciliśmy korzyści, które opłaciłyby usługi doradcze 10-krotnie."

 


Hasła kluczowe: GOLEM MES OEE, Realizacja produkcji, OEE, MS Excel, Integracja, Planowanie produkcji, Zlecenia produkcyjne, Wymiana danych, CMMS Maszyna, Planowanie produkcji do GOLEM

informatyka, consulting, strategia


Dane kontaktowe

ABIT Artur Białek
ul. Roty Grudziądzkiej 5 lok. 35
86-300 Grudziądz 

NIP: 8762119867
Regon: 341567027

Zapraszamy do oddziału w Bydgoszczy


Ta witryna korzysta z plików cookies. Więcej informacji w Polityka cookies

© 2021 ABIT - Artur Białek, All rights reserved. Projekt i realizacja: Studio 113