Skip to main content

Aktualności


Fachowe porady, ciekawe wdrożenia oraz newsy z życia firmy

Wdrożenia pilotażowe (testowe) systemu MES

Wiele firm produkcyjnych zastanawia się nad wdrożeniem systemu monitorowania maszyn i realizacji produkcji, znanego jako system klasy MES. Marketing systemów MES dużych graczy na rynku sprawił, iż przyjęło się, że rozwiązania te kosztują setki tysięcy złotych. I faktycznie - w dobie Industry 4.0 budżety wdrożeniowe systemów MES klasy Enterprise bardzo często wyrażane są w milionach złotych. Powoduje to, iż gro firm produkcyjnych nawet nie myśli o takich wydatkach na wdrożenie rozwiązań MES, tracąc przez lata potencjalne korzyści.

Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań klasy MES, o różnych możliwościach funkcjonalnych i w różnych cenach. Są to zarówno rozwiązania instalowane na serwerach klienta jak i chmurowe. Łączące się ze sterownikami maszyn czy też korzystające z informacji z dostępnych czy dodatkowych czujników. I o dziwo - ceny systemów zaczynają się od kilku tysięcy - nie milionów(!) - złotych. Funkcjonalnie zaś znaczna część z wspomnianych systemów jest w stanie zrealizować większość (jeśli nie wszystkie) potrzeby i oczekiwania biznesowe. Znamy ponad 30 systemów MES.

W odpowiedzi na liczne pytania Klientów, czy można szybko wdrożyć hardwarowy system MES do monitorowania maszyn i realizacji produkcji (hardwarowy = pobierający informacje z maszyn) - przedstawimy propozycję szybkiej ścieżki wdrożenia pilotażowego czy też przetestowania jednego z takich systemów MES. Dzięki temu organizacja zarówno pozna możliwości systemu MES jak i sprawdzi gotowość swojej kultury organizacyjnej na produkcji do jej cyfryzacji.

Oferujemy Państwu kompleksowe wdrożenie pilotażowe systemu realizacji produkcji i monitowania maszyn GOLEM MES OEEKlient otrzymuje kompletną stację akwizycji sygnałów do podłączenia sygnałów z maszyny wraz z komputerem. Zadaniem Klienta jest elektryczne podłączenie maszyny zgodnie z naszymi wskazówkami, które to podłączenie realizują automatycy albo elektrycy zakładowi w kilkanaście minut. Oczywiście - można również skorzystać z usług naszych automatyków. Podłączenie sygnałów z maszyny nie jest bezwzględnie wymagane - wtedy to za raportowanie wyprodukowanej ilości jest odpowiedzialny Operator na panelu meldunkowym MES. Możliwe jest monitorowanie sprzętowe strat - przerw technologicznych. Szczegóły ustalamy indywidualnie.

Dostarczony, skonfigurowany z oprogramowaniem, komputer podłączamy do sieci LAN i Internetu. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzać zdalną konfigurację systemu pod określone potrzeby oraz przeprowadzać szkolenie. Dodatkowo aplikacja Golem Client będzie mogła być zainstalowana na Państwa komputerach. Możliwe jest również uruchomienie zarządzania zleceniami produkcyjnymi i monitorowanie postępu realizacji produkcji z MS Excel. Odsyłamy do innych naszych artykułów z tagiem GOLEM. Firmy zainteresowane wdrożeniem pilotażowym systemu MES zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

Schemat ideowy podłączenia elektrycznego systemu


Poniżej odpowiadamy na kluczowe pytanie Klientów: jakie maszyny i w jakich branżach mogą być monitorowane przy użyciu GOLEM MES OEE i gdzie możliwe jest przeprowadzenie wdrożenia pilotażowego?

  • Produkcja procesowa i dyskretna;
  • MES dla przetwórstwa tworzyw sztucznych: wtryskarki, wytłaczarki, nalewarki, prasy, młynki, zgrzewarki, tampodrukarki;
  • MES dla Automotive;
  • MES dla branży farmaceutycznej, produkcja i konfekcja leków;
  • Konfekcja i dystrybucja: linie rozlewnicze, dystrybutory;
  • Obróbka skrawaniem: produkcja na maszynach CNC;
  • MES dla produkcji konstrukcji stalowych: monitorowanie pras, wykrawarek, wyrzynarek, spawarek w tym półautomatów i automatów spawalnicznych etc;
  • MES dla przemysłu spożywczego: monitorowanie zarówno linii produkcyjnych jak i produkcji gniazdowych. Możliwa jest również współpraca z wagami (konieczna integracja i rozszerzenie o dodatkowy moduł), piekarnie;
  • MES dla przemysłu drzewnego: linie tartaczne, strugarki, obrabiarki CNC, łuszczarki, sękarki, prasy;
  • MES dla drukarni i poligrafii: monitorowanie pracy maszyn drukarskich;
  • MES dla logistyki: monitorowanie wózków widłowych, kompletyzerów, linii automatycznych;
  • Budownictwo: monitorowanie węzłów betoniarskich, linii produkcyjnych np. kostki brukowej;
  • MES dla przetwórstwa mleka: monitorowanie linii produkcyjnych;
  • Wiele innych branż, maszyn i urządzeń - prosimy o zapytania poprzez wiadomość e-mail.

 Hasła kluczowe: Monitorowanie maszyn, GOLEM MES OEE, Realizacja produkcji, OEE, MS Excel, Integracja, Planowanie produkcji, ShopFloor, Monitorowanie produkcji, Efektywność produkcji, Monitorowanie i mierzenie strat oraz wydajności maszyn