Integracja OPC SERVER i GOLEM OEE MES
Monitorowanie produkcji to jeden z najważniejszych elementów operacyjnych realizacji produkcji.
Wielu naszych Klientów zadaje następujące pytanie:
Jak monitorować produkcję, aby nie "zepsuć "wydajności, a pozyskać z procesu wszystkie wymagane informacje zarządcze i wskaźniki KPI? Ostatnie wdrożenie sytemu MES nie udało się, bo był on zbyt skomplikowany i kosztotwórczy, dodatkowo wszystkie informacje związane z meldunkiem produkcyjnym na hali na terminalu trzeba było wprowadzać ręcznie, generując wiele błędów niepoprawności danych.
System MES winien być prosty i intuicyjny w obsłudze - pisaliśmy o tym już wcześniej. Dla przypomnienia: dobry system MES (skuteczny na produkcji) winien umożliwić złożenie meldunku produkcyjnego przez Operatora w czasie kilkunastu sekund (łącznie z jego logowaniem). Operator winien być wsparty dodatkową informacją z procesu, którą rejestruje automatyka.
W tych konkretnych przypadkach wdrożenia systemu MES nie skorzystano z dodatkowej informacji o postępie realizacji produkcji, którą można pozyskać bezpośrednio ze sterowników urządzeń automatyki lub pośrednio poprzez Serwer OPC. Nigdy nie rekomendujemy bezpośredniego łączenia systemów biznesowych z automatyką (sterownikami), a zawsze poprzez pośredniczący serwer OPC.
Komunikacja sterownika automatyki maszyny z serwerem OPC nie zawsze jest jednak możliwa. Starsza grupa urządzeń, o bardzo prymitywnej automatyce - często nie posiada możliwości podłączenia sterownika do sieci lub byłoby to bardzo trudne. W grupie nowych urządzeń zaś - aby otrzymać dostęp do informacji ze sterownika o parametrach procesu - musimy kupić dodatkową licencję/kartę - zazwyczaj jest to koszt kilku tysięcy €/maszynę. Bardzo często spotykamy się z przypadkiem, gdzie w obrębie jednego przedsiębiorstwa (a nawet hali) występują wszystkie 3 grupy urządzeń:
- podłączone już do serwera OPC
- zbyt wiekowe - aby je podłączyć oraz
- nowe, które można podłączyć, lecz jest to bardzo drogie rozwiązanie.
Jak zatem po stronie aplikacji biznesowych wspomagać monitorowanie i rozliczenie procesu produkcyjnego informacjami z serwera OPC, jeśli na hali posiadamy wszystkie z wymienionych grup maszyn?
Rozwiązaniem tych problemów okazuje się system GOLEM MES firmy NEURON. System ten można podłączyć pod dowolną maszynę - zarówno sterowaną logiką na przekaźnikach jak i najnowszą, z "brakiem dostępu do sterownika". System GOLEM MES monitoruje parametry procesu produkcyjnego. System GOLEM MES jest odpytywany przez serwera OPC (poprzez odpowiednią, opracowaną przez nas bibliotekę) o parametry procesu - identycznie jak sterownik automatyki.
Korzyści
Dzięki integracji proces produkcyjny zaczął być żywym i monitorowanych online organizmem.
Operator wspomagany jest na terminalu informacjami zarejestrowanymi przez maszynę m.in. o wyprodukowanej ilości i parametrach procesu.
Wszystkie wskaźniki KPI w tym OEE obliczane są w procesie ciągłym na bieżąco - nie zaś powykonawczo - jak ma to miejsce standardowo w systemach MES.
Firmy zainteresowane wdrożeniem systemu GOLEM OEE MES i integracją z serwerem OPC zapraszamy do kontaktu.
Możemy pomoc Państwu w skutecznym, sprawdzonym i zagwarantowanym sukcesem przedsięwzięciem informatyzacji Waszych organizacji poprzez:
- Opracowanie wieloletniej strategii informatyzacji;
- Przeprowadzenie auditu systemowo-procesowego wraz z mapowaniem procesów oraz propozycją zmian usprawniających;
- Doradztwo czy też prowadzeniu realizacji projektów wdrożeń rozwiązań informatycznych;
- Wdrożenie i integracji systemu GOLEM OEE MES z dowolnym systemem ERP / systemem produkcyjnym.
- Wdrożenie i integracji systemu GOLEM OEE MES z dowolnym systemem OPC Server.
Zapraszamy do kontaktu :-)
---
Zobacz również:
>> Strategia informatyzacji przedsiębiorstwa
>> Dlaczego nie mam rzetelnych danych z systemu ERP?
>> Trzy czynniki porażek informatyzacji przedsiębiorstwa
>> Trzy czynniki sukcesu informatyzacji przedsiębiorstwa