Aktualności


Fachowe porady, ciekawe wdrożenia oraz newsy z życia firmy

Integracja OPC SERVER i GOLEM OEE MES

 Monitorowanie produkcji to jeden z najważniejszych elementów operacyjnych realizacji produkcji.
Wielu naszych Klientów zadaje następujące pytanie:

Jak monitorować produkcję, aby nie "zepsuć "wydajności, a pozyskać z procesu wszystkie wymagane informacje zarządcze i wskaźniki KPI? Ostatnie wdrożenie sytemu MES nie udało się, bo był on zbyt skomplikowany i kosztotwórczy, dodatkowo wszystkie informacje związane z meldunkiem produkcyjnym na hali na terminalu trzeba było wprowadzać ręcznie, generując wiele błędów niepoprawności danych. 

System MES winien być prosty i intuicyjny w obsłudze - pisaliśmy o tym już wcześniej. Dla przypomnienia: dobry system MES (skuteczny na produkcji) winien umożliwić złożenie meldunku produkcyjnego przez Operatora w czasie kilkunastu sekund (łącznie z jego logowaniem). Operator winien być wsparty dodatkową informacją z procesu, którą rejestruje automatyka.

W tych konkretnych przypadkach wdrożenia systemu MES nie skorzystano z dodatkowej informacji o postępie realizacji produkcji, którą można pozyskać bezpośrednio ze sterowników urządzeń automatyki lub pośrednio poprzez Serwer OPC. Nigdy nie rekomendujemy bezpośredniego łączenia systemów biznesowych z automatyką (sterownikami), a zawsze poprzez pośredniczący serwer OPC.

Komunikacja sterownika automatyki maszyny z serwerem OPC nie zawsze jest jednak możliwa. Starsza grupa urządzeń, o bardzo prymitywnej automatyce  - często nie posiada możliwości podłączenia sterownika do sieci lub byłoby to bardzo trudne. W grupie nowych urządzeń zaś - aby otrzymać dostęp do informacji ze sterownika o parametrach procesu  - musimy kupić dodatkową licencję/kartę - zazwyczaj jest to koszt kilku tysięcy €/maszynę. Bardzo często spotykamy się z przypadkiem, gdzie w obrębie jednego przedsiębiorstwa (a nawet hali) występują wszystkie 3 grupy urządzeń:

  • podłączone już do serwera OPC
  • zbyt wiekowe - aby je podłączyć oraz
  • nowe, które można podłączyć, lecz jest to bardzo drogie rozwiązanie.

Jak zatem po stronie aplikacji biznesowych wspomagać monitorowanie i rozliczenie procesu produkcyjnego informacjami z serwera OPC, jeśli na hali posiadamy wszystkie z wymienionych grup maszyn?

Rozwiązaniem tych problemów okazuje się system GOLEM MES firmy NEURON. System ten można podłączyć pod dowolną maszynę - zarówno sterowaną logiką na przekaźnikach jak i najnowszą, z "brakiem dostępu do sterownika". System GOLEM MES monitoruje parametry procesu produkcyjnego. System GOLEM MES jest odpytywany przez serwera OPC (poprzez odpowiednią, opracowaną przez nas bibliotekę) o parametry procesu - identycznie jak sterownik automatyki.

Korzyści
Dzięki integracji proces produkcyjny zaczął być żywym i monitorowanych online organizmem.
Operator wspomagany jest na terminalu informacjami zarejestrowanymi przez maszynę m.in. o wyprodukowanej ilości i parametrach procesu.
Wszystkie wskaźniki KPI w tym OEE obliczane są w procesie ciągłym na bieżąco - nie zaś powykonawczo - jak ma to miejsce standardowo w systemach MES.

Firmy zainteresowane wdrożeniem systemu GOLEM OEE MES i integracją z serwerem OPC zapraszamy do kontaktu.

  

Możemy pomoc Państwu w skutecznym, sprawdzonym i zagwarantowanym sukcesem przedsięwzięciem informatyzacji Waszych organizacji poprzez:

  • Opracowanie wieloletniej strategii informatyzacji; 
  • Przeprowadzenie auditu systemowo-procesowego wraz z mapowaniem procesów oraz propozycją zmian usprawniających;
  • Doradztwo czy też prowadzeniu realizacji projektów wdrożeń rozwiązań informatycznych;
  • Wdrożenie i integracji systemu GOLEM OEE MES z dowolnym systemem ERP / systemem produkcyjnym.
  • Wdrożenie i integracji systemu GOLEM OEE MES z dowolnym systemem OPC Server.

Zapraszamy do kontaktu :-)
---
Zobacz również:
>> Strategia informatyzacji przedsiębiorstwa
>> Dlaczego nie mam rzetelnych danych z systemu ERP?
>
> Trzy czynniki porażek informatyzacji przedsiębiorstwa
>Trzy czynniki sukcesu informatyzacji przedsiębiorstwa

 


Ta witryna korzysta z plików cookies. Więcej informacji w Polityka cookies

© 2021 ABIT - Artur Białek, All rights reserved. Projekt i realizacja: Studio 113