Aktualności


Fachowe porady, ciekawe wdrożenia oraz newsy z życia firmy

Trzy czynniki porażek projektów informatyzacji przedsiębiorstwa

 

W dobie koniunktury firmy stoją przed decyzjami w zakresie wdrożenia czy usprawnienia (rewdrożenia/modernizacji) narzędzi informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem.

Poniżej wskażemy trzy, (naj)istotniejsze - z perspektywy naszego doświadczenia - czynniki niepowodzeń projektów informatyzacji przedsiębiorstwa.

 1. Źle dobrany(źle wdrożony), nieoptymalny system informatyczny dla danej branży i/lub potrzeb biznesowych
  Bardzo często przedsiębiorstwa nie identyfikują i nie określają na starcie projektu w strategii informatyzacji przedsiębiorstwa potrzeb i celów biznesowych, które chcą osiągnąć. W następstwie tego można zaobserwować "pęd za tłumem": prawie wszyscy w branży od lat mają system XYZ, stąd na pewno sprawdzi się również u mnie i rozwiąże moje problemy. W tym miejscu należy pamiętać, iż dzisiejszy świat zarówno biznesu jak i informatyczny zmienia się bardzo dynamicznie, dzięki czemu jesteśmy w stanie działać dziesiątki razy skuteczniej i wydajniej - szczególnie w obszarze informatyzacji. Stąd też "pozornie" dobre rozwiązania klasy ERP okazują się być dobre tylko w obszarze handlu i magazynu (tak jak "pudełkowe systemy za 600zł"), a produkcja  - w którym to obszarze korzyści zawsze sięgają dziesiątek % - nie pasuje do naszych potrzeb. Pamiętajmy: biznes zmienia się wraz z otoczeniem i zmieniają się nasze potrzeby od systemów zarządzania przedsiębiorstwem;

 2. Projekty wdrożeniowe realizowane wyłącznie "własnymi siłami" (zasobami ludzkimi)
  Problem ten spotykamy praktycznie w każdym projekcie, gdzie jesteśmy zapraszani do "misji ratunkowej", gdzie biznes dochodzi do ściany, a efekty projektu są dalekie od oczekiwanych (oprócz fakturowania zgodnie z harmonogramem). Dwa kluczowe powody, dla których warto skorzystać z ekspertów zewnętrznych: 

  • Kierownik projektu w organizacji (często pomysłodawca i inicjator) to osoba z kadry zarządzającej wysokiego szczebla (lub właściciel!), która to nie ma wystarczająco dużo czasu na realizację koordynacji zadań projektowych - z uwagi na pełnienie swoich obowiązków managerskich. Wcześniej czy później dochodzi do konieczności wyboru i na 100% core biznes będzie ważniejszy od projektu informatyzacji;
  • Projekty realizowane przez wewnętrzne struktury organizacji zawsze kończą się sukcesem projektowym, jednak nie zostają osiągnięte cele biznesowe. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli na początku nie zostały one zdefiniowane (o czym było powyżej). Trudno być "wewnętrznie obiektywnym". Nie jest to oczywiście reguła, ale nasze liczne doświadczenia z ratowania projektów informatycznych pokazują właśnie taką zasadę. Do tego zakłada się, że ma być szybko, dobrze i tanio, a dokumentacja projektu - to kilka maili. Wiele organizacji nie przyznaje się do niepowodzeń informatyzacji właśnie z tego powodu.

 3. Niewłaściwa metodyka prowadzenia prac wdrożeniowych i jej użycie
  O tym aspekcie można by opowiadać długie godziny, czy to mają być metodyki kaskadowe(PRINCE2), czy też zwinne(AGILE), a może dziesiątki innych mniej lub bardziej sformalizowanych. Jednakże w tym punkcie niepowodzeń chcemy podkreślić coś innego. Nie ma dobrych i złych metodyk, tak samo jak nie ma dobrych i złych systemów ERP. Są albo źle dobrane, albo źle stosowane. Proszę zauważyć, iż informatyzacja dotyczy zazwyczaj całego przedsiębiorstwa, w tym jej procesów, a co najważniejsze - użytkowników. I to właśnie nieodpowiednia metodyka pracy z użytkownikiem (każdego szczebla) przyczynia się do porażek wdrożeń systemów informatycznych.
  Mamy też dobrą informację: Posiadamy wypracowaną własną metodykę wdrożeniową, która gwarantuje sukces biznesowy przedsięwzięcia.

  Możemy pomoc Państwu w skutecznym, sprawdzonym i zagwarantowanym sukcesem przedsięwzięciem informatyzacji Waszych organizacji poprzez:

 • Opracowanie wieloletniej strategii informatyzacji; 
 • Przeprowadzenie auditu systemowo-procesowego wraz z mapowaniem procesów oraz propozycją zmian usprawniających;
 • Doradztwo czy też prowadzenie realizacji projektów wdrożeń rozwiązań informatycznych.

Zapraszamy do kontaktu :-)
---
Zobacz również:
>> Strategia informatyzacji przedsiębiorstwa
>> Dlaczego nie mam rzetelnych danych z systemu ERP?
>
> Trzy czynniki sukcesu informatyzacji przedsiębiorstwa

 

informatyka, consulting, strategia, zarządzanie projektem


Dane kontaktowe

ABIT Artur Białek
ul. Roty Grudziądzkiej 5 lok. 35
86-300 Grudziądz 

NIP: 8762119867
Regon: 341567027

Zapraszamy do oddziału w Bydgoszczy

Dane kontaktowe


Ta witryna korzysta z plików cookies. Więcej informacji w Polityka cookies

© 2018 ABIT - Artur Białek, All rights reserved. Projekt i realizacja: Studio 113